Zamemujme: Edukace pomocí memes - AMI Digital
Iniciativa Zálohujme.cz

Zamemujme: Edukace pomocí memes

Uvodni fotka_zamemujme

Sexy aspekt udržitelných témat má i u mladých lidí své limity. Fakta je nudí. Jak zaujmout mlaďochy a edukovat je o zálohách? Na sítích nejčastěji vyhledávají zábavu. A fenomén memes jsou jejím čelním představitelem. Zálohujme? Zamemujme! Zkombinovali jsme virální formáty s informacemi o cirkularitě na sociálních sítích Zálohujme.cz, a vznikla meme kampaň. Mlaďoši se bavili, pocítili, že jim rozumíme. A tak se nám podařil největší nárůst fanoušků na Instagramu v historii naší komunikace.

Zadání, cíle projektu a cílové skupiny

S iniciativou Zálohujme.cz dlouhodobě edukujeme veřejnost o cirkularitě. Úkolem kampaně bylo rozšířit povědomí o iniciativě a edukovat o cirkularitě, která je principem zálohování, generaci ve věku 15-25 let. Ta by se měla s tématem udržitelnosti setkávat čím dál častěji.

Zamemujme_6
Zamemujme_5
Strategie

Zaujmout generaci Z na sociálních sítích není vůbec jednoduché, obsahu vidí denně nezměrné množství. 86 % z těchto uživatelů chodí na sítě za účelem zábavy (Průzkum AMI Digital Index 2022). Proto není divu, že se memes – formát, který humorně reaguje na aktuální kauzy pomocí spojení fotky/GIFu s textem – těší v poslední letech velké oblíbenosti.

Vizuály, které v daném období trendovaly na TikToku či Instagramu, jsme využili k edukaci a doplnili o informace o cirkularitě. Tím jsme ukázali, že uživatelům generace Z rozumíme, a tak s námi v humoru pokračovali v komentářích pod příspěvky.

Fáze SEE – v první řadě jsme zařídili, aby si uživatel příspěvku všiml, díky vizuálu, který z online prostředí zná 

Fáze THINK – následně si přečetl humornou textaci či zahlasoval v anketě (think 

Fáze DO – tím byl motivován k prokliku na profil či web, kde už zjistil další relevantní informace o projektu.  

Fáze CARE – s každým novým meme přibývají noví fanoušci, kterým můžeme dál vysvětlovat, proč je cirkularita důležitá a v čem spočívají její principy 

Nástroje a aktivity

Obsahem jsme nejčastěji reagovali na problematiku litteringu, nebo aktuální dění v oblasti záloh. Když například Velká Británie oznámila, že plánuje zavedení systému, pomocí meme s lelkujícím Mr. Beanem jsme poukázali na to, že my v Česku stále čekáme.  

Vzhledem k cílové skupině jsme v kampani využívali primárně Instagram, překvapivě dobře nakonec formát fungoval i na Facebooku. Kromě klasických feedpostů jsme využívali také populární interaktivní formáty ve stories 

Výsledky

0
za interakci
0 x
lepší výsledky než běžný edukační obsah na profilu

Memes se staly z hlediska ohlasu, ale i ceny za akci, nejúspěšnějším formátem v historii naší komunikace. Výrazně nízká průměrná cena 0,46 Kč za interakci (běžně se pohybuje kolem 2-6 Kč) ukazuje, že jsme se trefili do formy, kterou mladí uživatelé náš “značkový” obsah konzumují rádi. S nejpopulárnějším meme “Mystic” tree se nám podařilo pohotově reagovat na tiktokový trend a získat tak víc než 160 komentářů. Zaznamenali jsme u něj zatím nejrychlejší nárůst fanoušků, což je na Instagramu velmi složitá disciplína.

Další kampaně